Caciocavallo to ser podpuszczkowy z mleka krowiego o charakterystycznym, gruszkowatym kształcie, z lekko twardą, jadalną skórką. Na południu Italii wytwarza się go od czasów starożytnych, dziś przede wszystkim w regionach Apulla, Kalabria i Kampania, a także na Sycylii. Włoski ser Caciocavallo nie cieszy się może taką popularnością, jak parmezan, mozzarella czy ricotta, znany jest już jednak na całym świecie.
Jak wytwarza się ser Caciocavallo?
Proces wytwarzania twardego sera włoskiego Caciocavallo zaczyna się od oddzielania mlecznego skrzepu, z którego powstanie, od serwatki. Aby do tego doprowadzić, potrzebna jest podpuszczka cielęca. Skrzep kroi się na niewielkie kawałki, które następnie tężeją przez kilka godzin. Kolejne kroki to formowanie, chłodzenie i solenie. Obowiązkowym kształtem, jaki należy nadać Caciocavallo, jest kształt gruszki.
Przygotowane „serowe gruszki” przewiązuje się sznurkiem i wiesza, aby mogły dojrzeć. Od tego, jak długo trwać będzie dojrzewanie, zależą smak i aromat Caciocavallo. Ser dojrzewający krócej będzie słodszy, ten dojrzewający dłużej nabierze natomiast nieco ostrzejszych walorów. Istnieją także wędzone wersje Caciocavallo.
Jak spożywa się ser Caciocavallo?
Dojrzewający ser Caciocavallo doskonale nadaje się do spożywania z wędlinami. Najlepiej sprawdzą się Capocollo oraz Salsiccia. Ponadto można go podawać na desce serów. Sprawdzi się także jako dodatek do sałatek, makaronów oraz do świeżego pieczywa. Caciocavallo trafić może też na grilla, na zapiekankę i na pizzę. Przetarty, będzie natomiast świetnym dodatkiem do kremowych zup, przy czym tutaj najodpowiedniejszy okaże się ser, który dojrzewał dłużej.
Sztandarowym włoskim daniem, do przygotowania którego wykorzystuje się Caciocavallo, jest parmigiana di melanzane, czyli smażony bakłażan z sosem pomidorowym i serem. Dla osób nieco odważniejszych, które lubią nietypowe doznania smakowe, Caciocavallo można podawać z miodem. Ser ten, dodajmy jeszcze, wyśmienicie pasuje do delikatnego białego wina.